با استفاده از فرش اردکان طرح شکوفه برای همیشه از شر خارپاشنه خلاص شوید!

قالی‌های اردکان یا اردکان از اردکان در گوشه شمال غربی استان یزد سرچشمه می‌گیرد که یکی از ریشه‌دارترین سنت‌های قالی‌بافی در کل ایران را دارد.

اردکان که به‌خاطر فرش‌های ایرانی افسانه‌ای‌اش شناخته می‌شود، از لحاظ تاریخی مرکز پرورش شتر نیز است. اردکان زادگاه محمد خاتمی، رئیس جمهور اصلاح طلب ایران است.

بر اساس سرشماری ملی ایران در سال 1385، اردکان کمتر از 14000 نفر جمعیت داشته است.

فرش‌های ایرانی مرکزی از جهات مختلف بر یکدیگر تأثیر گذاشته‌اند، زیرا تبادل فرهنگی و اجتماعی بین شهرهای مختلف بسیار قوی است.

بسیاری از بافندگان در شهرها و روستاهای کوچکتر، در حالی که قالیبافی خود را در زمستان در اتاق نشیمن خود راه اندازی می کنند.

در تابستان به شهرهای بزرگتر اطراف نقل مکان می کنند تا برای سایر افرادی که در صنعت فرش اردکان طرح شکوفه دست دارند کار کنند.

آنها ایده ها و تکنیک های فرش سازی را با یکدیگر تبادل می کنند. شاید به همین دلیل باشد که بیشتر قالی‌های اردکان شباهت بسیار خوبی به قالی‌های سنتی کاشان دارند، در حالی که گاهی اوقات از ترکیب رنگ‌های نائینی استفاده می‌کنند.

فرش

نکته قابل توجه در قالی های اردکان در مقایسه با فرش کاشان یا قالی نایین راحت تر بودن آن در جیب شماست.

روند کلی قالی های اردکان این است که نسبت به اکثر فرش های کاشان و نایین KPSI کمتری دارند. با این حال نباید از ذکر این نکته غافل شد که فرش دستباف یک هنر است و برای هنرمندی که مشغول خلقت خود است محدودیتی وجود ندارد.

بنابراین بسیار ممکن است که قالی‌ساز اردکانی فرشی ظریف‌تر بسازد که مانند آن در کاشان ساخته نشده است.

ویژگی های قالی اردکان
فرش های اردکان به دلیل زیبایی و کیفیت فوق العاده مورد احترام هستند قالی‌های اردکان به‌عنوان گواهی بر صنعت و مواد مرغوب آن، صدها سال است که دوام دارند. زیبایی و ظرافت کلاسیک آنها ظاهری بسیار شیک و زیبا به خانه شما می بخشد.

اردکان بین یزد و نایین قرار دارد، اما نفوذ آن عمدتاً از کاشان است اندازه و شکل اغلب از قالی های کاشان پیروی می کند و 3×5، 5×7، 6×9، 7×10 و 8×10 تا 11 رایج ترین اندازه های موجود در قالی های اردکان است.

مواد و گره ها
بافندگان اردکانی از گره نامتقارن فارسی استفاده می کنند. فرش های اردکان که در شهرهای بزرگ بافته می شوند از بالاترین استانداردها برخوردار هستند.

قالی های اردکان که در روستاها تولید می شوند نسبت به شهرهای بزرگتر از کیفیت پایین تری برخوردارند، اما جزو بهترین های دنیا محسوب می شوند. ممکن است سالها طول بکشد تا یک صنعتگر متعهد بتواند یک فرش واحد تولید کند.

آنها معمولاً از پشم و ابریشم یا ترکیبی از این دو بافته می شوند اگرچه فونداسیون به دلیل استحکام و دوام آن عموماً از پنبه ساخته شده است، اما قطعات کمیابی وجود دارد که پایه آن از ابریشم خالص ساخته شده باشد. قالیچه های اردکان در سایزهای مختلف موجود می باشد.

متوسط ​​KPSI در فرش دستباف اردکان 30-40 رج یا 120-200 گره در هر اینچ مربع است قالی‌های اردکان معمولاً مانند سایر قالی‌های ایرانی دارای پرزهای پشم خالص و زیرسازی نخی هستند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.