با خوردن روغن زیتون بکر دیگر نگران بوی بد دهان خود نباشید

همان طور که می دانید روغن زیتون بکر یک چربی مایع است که میوه ای ، از یک محصول درختی سنتی حوضه مدیترانه به دست می‌آید که از فشار دادن زیتون کامل و استخراج روغن حاصل می‌شود. معمولاً در آشپزی استفاده می شود.

برای سرخ کردن غذاها یا به عنوان سس سالاد می توان آن را در برخی از لوازم آرایشی، دارویی، صابون ها و سوخت چراغ های روغنی سنتی یافت. همچنین در برخی ادیان کاربردهای اضافی دارد. زیتون یکی از سه گیاه اصلی غذایی در غذاهای مدیترانه ای است.

دو مورد دیگر گندم و انگور است. درختان زیتون از هزاره هشتم قبل از میلاد در اطراف دریای مدیترانه رشد کرده اند. در سال های 2019-2020، تولید جهانی روغن زیتون 3.2 میلیون تن متریک (3.5 میلیون تن شورت) بود.

اسپانیا بزرگترین تولید کننده بود و پس از آن ایتالیا، تونس، یونان، ترکیه و مراکش قرار گرفتند. سان مارینو بیشترین مصرف سرانه روغن زیتون را در سراسر جهان دارد.

ترکیب روغن زیتون با توجه به رقم، ارتفاع، زمان برداشت و فرآیند استخراج متفاوت است. عمدتاً از اسید اولئیک (تا 83٪) و مقادیر کمتری از سایر اسیدهای چرب از جمله اسید لینولئیک (تا 21٪) و اسید پالمیتیک (تا 20٪) تشکیل شده است. روغن زیتون فرابکر باید بیش از 0.8٪ اسیدیته آزاد نداشته باشد و دارای ویژگی های طعم مطلوب در نظر گرفته می شود.

روغنروغن زیتون از دیرباز جزء رایج غذاهای مدیترانه ای از جمله غذاهای یونان باستان و رومی بوده است. زیتون‌های وحشی که منشا آن آسیای صغیر است، در هزاره هشتم قبل از میلاد توسط مردم نوسنگی جمع‌آوری شده است.

در لامپ‌های روغنی، صابون‌سازی و کاربردهای مراقبت از پوست. نیاز به منبع اسپارتی‌ها و سایر یونانی‌ها از روغن برای مالیدن خود در حین ورزش در ژیمناستیک استفاده می‌کردند.

از آغاز آن در اوایل قرن هفتم قبل از میلاد، استفاده آرایشی از روغن زیتون به سرعت به تمام ایالت شهرهای هلنی گسترش یافت، همراه با ورزشکارانی که به صورت برهنه تمرین می‌کردند، و با وجود هزینه‌های زیاد آن، نزدیک به هزار سال دوام آورد. روغن زیتون نیز به عنوان نوعی پیشگیری از بارداری محبوب بود.

ارسطو در تاریخ حیوانات خود استفاده از مخلوط روغن زیتون همراه با روغن سدر، پماد سرب، یا پماد کندر را برای جلوگیری از بارداری توصیه می‌کند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.