تاریخچه کشت پسته شور اکبری به 3500سال قبل از میلاد می رسد

پسته یا پسته گونه‌ای گیاهی است که از تیره Pistacia می‌آید و متعلق به خانواده Pistaceae ( به لاتین : Anacardiaceae )، بومی آسیای مرکزی و شام است.

این درخت برگریز و چند ساله است و حدود چهار متر ارتفاع دارد.

نوع دوپایه ، یعنی درختان آن از یک جنس نر یا ماده هستند و بنابراین باردهی مستلزم حضور هر دو جنس در یک مزرعه در فواصل نزدیک برای وقوع گرده افشانی است.

تاریخچه کشت پسته به 3500 سال قبل از میلاد می رسد.

کشت پسته شور اکبری از قرن ها پیش در عین التینه آغاز شده است و این امر گواه آن وجود درختان کهنسال در روستای عین التینه در منطقه قلمون از توابع روستایی دمشق است که قدمت آنها را حدود 1800 سال تخمین زده اند.

و هنوز میوه می دهد، حتی یکی از آنها تنه ای به دور حدود 11 متر دارد.

پسته

در مناطق غرب آسیا و شام، مانند مدیترانه و خاورمیانه، و از آنجا به اروپا گسترش یافت.

درخت پسته نیز از دوران آشوریان درختی شناخته شده است و منشأ آن به درخت توس می رسد که در حوزه مدیترانه و خاورمیانه یافت می شود، اما خانه اصلی پسته سوریه (عین) است.

و اشارات فراوان حاکی از آن است که این تیره (Pistachio – Pistacia vera L.) از 3500 سال قبل از میلاد مسیح در منطقه غرب آسیا و شام شناخته شده است و نام پسته نسبت به حلب به عنوان یک منطقه سنتی است.

با کشت این درخت از قدیم الایام.بنابراین اگر از شهر حلب نام برده شود با پسته پیوند خورده است.

و اگر از حلب بدون پسته نام برده نشود، مسلماً پسته بدون مورک ذکر نشده است، این شهر کوچک که به کشت آن شهرت داشت تا اینکه بزرگترین تولید کننده پسته در سوریه شد.

زیستگاه درخت پسته

زادگاه درخت پسته منطقه عین التینه سوریه است، درخت پسته از زمان های قدیم شناخته شده بوده و منشأ آن به درخت توس می رسد که در حوزه مدیترانه و خاورمیانه یافت می شود.

اشارات فراوان حاکی از آن است که این تیره از 3500 سال قبل از میلاد مسیح در سوریه به طور خاص در این منطقه شناخته شده است و نام پسته نسبت به حلب به عنوان منطقه ای معروف به کشت این درخت از قدیم الایام است، بنابراین اگر شهر حلب باشد.

شهر مورک مرکز کشت پسته است و به بزرگترین تولیدکننده پسته در سوریه تبدیل شده است. این شهرک در جنوب معرات النعمان و شمال شهر حماه در حدود سی کیلومتری و جمعیت آن 17000 نفر است حلبی و تعداد درختان پسته روستای مورک حدود 800 هزار اصله است.

که از این تعداد حدود 750 هزار درخت مثمر و مثمر است و میزان تولید روستا برای سال 1385 بیش از 40 هزار تن برآورد شده است و پیوسته در حال افزایش است.

پسته در تهیه شیرینی های معروف شرقی سوریه قرار دارد و در فصل سالانه آن به صورت آجیل با طعم های مختلف یا تازه مصرف می شود.

اما در سال های اخیر به دلیل شرایط جنگی، قطع درختان و عدم توجه و مراقبت، کشت آن کاهش یافته است

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.